İNOVASYON’UN KALBİ İSTANBUL’DA ATTI

Ekonomi Servisi / yukselentv.com

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası 2014 kapsamında birbirinden değerli isimler konferans ve panellerle katılımcılarla buluştu. Düzenlenen etkinlik yüzlerce araştırmacıyı, birbiriyle yarışan çok sayıda yeni projeyi ve projelere destek vermek üzere inceleyen iş dünyası temsilcilerini buluşturdu .

İnovasyon, bir ülke için sürdürülebilir büyüme, kalkınma, toplumsal refah ve artan iş imkanları anlamına gelirken, bu yıl İstanbul haricinde ilk kez Anadolu’ya yayılan etkinliklerde; Ankara, Gaziantep ve İzmir’de de düzenlenen İnovasyon Haftası etkinliklerinde “Türkiye İnovasyonla Geleceğe Koşuyor” sloganı kullanıldı.

turk-yaris-otomobili-inovasyon-gunleri-2014

Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul etkinliklerinin 2. gün programına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada artık bilgi odaklı ekonomiye geçmememiz gerektiğini, söyledi.

Türkiye’de son 3 yıldır düzenlenen “İnovasyon Haftası” etkinliklerini organize eden Ekonomi Bakanlığı ve TİM yetkililerine teşekkürlerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, “İnovasyon bir düşünce yöntemidir. Yeni bir inovasyon; tasavvur, fikir, uygulama, ticarileşme ve rekabet gibi 5 aşamadan geçer. Bütün bu aşamalardan geçmeyen düşünce bir yenilik ortaya koyamaz. Artık bilgi odaklı bir ekonomiye geçmeliyiz. İnovasyon bununla mevcuttur. Artan teknolojimizle insanlarımızın hayatının ritmini değiştirmeliyiz” dedi.

Başbakan Davutoğlu konuşmasının ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile birlikte, Ar-Ge, tasarım, marka ve girişim liderleri ödüllerini almaya hak kazananlara ödüllerini takdim etti.

Cumartesi günü programına ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı ve bir konuşma yaptı. İnovasyon Haftası kapanış programına, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile iş dünyasından girişimciler ve genç girişimci adayları da katıldı.

İnovasyon Haftası etkinliklerinin ülkemiz ekonomisi için hayırlara vesile olmasını temenni ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “3 yıldır ülkemizde düzenlenen inovasyon etkinliklerinin bu yıl Anadolu’ya da yayılmasından dolayı TİM Başkan ve yetkililerine teşekkür ediyorum. Bizim ülkemizin kalkınma planları arasında inovasyonun çok büyük yeri vardır. Artık tüketen bir ülkeden, üreten bir ülkeye geçiyoruz. 2023 ekonomik kalkınma planlarımız arasında inovasyon ilk sıralarda yer alıyor. Her fikir ticarileştirilemez, ama ticarileştirilmesi muhtemel fikirlerin önünün açılıp, desteklenmesi gerekir” diyerek önümüzdeki dönemde ticari inovasyon özelliği taşıyan yatırımlara sonsuz destek verileceğini ifade etti.

Kapanış programı kapsamında, İnovalig İnovasyon Şampiyonları Ödül Töreni’nde, 2. ve 3. olan firmalara ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, 1. olan firmalara ise Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir