İdlib’de Rusya ve Esed militanlarının sivillere terör saldırıları sürüyor

İdlib’de Rusya, Beşşar Esed rejimi ve İran destekli militan grupların sivil halka yönelik terörist saldırıları sebebiyle, Türkiye sınırına son dört günde 44 bin sivil daha göç etti. Geçen kasım ayı başından bu yana yerinden edilenlerin sayısı 328 bini geçti. Bölgedeki okullara ve hatta hastanelere bile, Rusya ve Esed rejimine bağlı militanlar tarafından yapılan bombalı terör saldırıları sonucu; çok sayıda sivil de hayatını kaybetti. İdlib’de Rusya ve Esed militanlarının sivillere terör saldırıları sürüyor.

Rusya, Esed rejimi ve İran destekli grupların, terör saldırılana devam etmesi sebebiyle İdlib’in Maarratinüman ilçesi ve civar köylerinde yaşayan ailelerin Türkiye sınır hattına yakın bölgelere kaçışları sürüyor.

Saldırılar sebebiyle yerinden edilen sivillere ilişkin veri çalışması yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, yaptığı açıklamada; son dört gün içinde 44 bin sivilin yerinden edildiğini belirtti.

Hallaj, geçen yılın kasım ayından bu yana özellikle rejime bağlı militanlar ve Rusya’nın saldırıları sebebiyle; Suriye-Türkiye sınır hattı yakınındaki bölgelere kaçan halkın sayısının 328 bin 418’e bine ulaştığını ifade etti.

 

Saldırılar yeniden şiddetlendiği takdirde İdlib’in güneyindeki Cebel ez-Zeviye bölgesinde de göçlerin başlamasından, böylece 250 bin sivilin daha yerinden edilmesinden endişe ediliyor.

İdlib’deki kampların dolması, yeni çadır kurulacak alan ile altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivil sığınacak yer bulmakta güçlük çekiyor.

Saldırılardan kaçarak evsiz kalan binlerce aile, yardım bekliyor.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan edildi

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib’in merkezi, Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan etti.

Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı. 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana, ateşkes mutabakatına rağmen, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde rejim ve Rusya’nın sivil halka yönelik terör saldırılarında bin 300’den fazla sivil öldü.

Başka ülke askerleri, Rusya ve İran askerleri ile; özellikle de Müslüman dahi olmayan Rus askerleri ile birlikte kendi halkına, Suriyeli Müslüman sivil halka terör saldırıları düzenleyen Beşşar Esed’in; tarihe vatan haini mi yoksa Millet haini olarak mı geçeceği siyasi çevrelerde konuşuluyor.

Rusya’nın başını çektiği saldırıların yoğun olduğu alanlardan nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise 2019 içerisinde bir milyonu aştı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir