Halkımız sandıkta demokratik seçimini yaptı

Türkiye siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden biri bugün gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk seçiminde siyasal tercihlerini ortaya koymak üzere için milyonlarca seçmen sandık başına gitti.

56 milyon 322 bin 632 kayıtlı seçmenin oy kullanabilmesi için 81 ilde, sandıklar kuruldu. Oy verme işlemi sabah saat 08.00’da başladı, Seçime ve Sandığa ilgi oldukça yoğundu, bir çok sandıkta oy verme saatinin başlamasından itibaren seçmenler oy verme sırasında uzun kuyruklar oluşturdu.

Sandığa giden seçmenler 2 ayrı oy pusulasına demokratik tercihini belirlemek üzere mühür bastı. Birinci oy pusulasında, Cumhurbaşkanlığı seçimi için rekabete giren 6 adayın ismi vardı.

2’nci oy pusulasında ise 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için rekabet eden 8 siyasi partinin amblemleri kura ile belirlenen sıraya göre yer alıyordu.

Sandığa giden Seçmenler, demokratik siyasal tercihte bulunduğu ve oyunu bastığı iki ayrı oy pusulasını tek zarfın içine koyarak, son yıllarda görünümü değiştirilen plastik ve şeffaf sandığa attı.

Seçmenler sandık başında siyasal tercihlerini yaparken, güvenlik güçleri de Türkiye genelindeki seçim bölgelerinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Muhtemel siber saldırılara ve asayiş sorunların karşı Türkiye genelinde yaklaşık 530 bin personel görev yaptı.

Oy verme işleminin saat 17.00 itibariyle sona ermesinin ardından, gözler Yüksek Seçim Kurulu’na çevrildi. YSK Seçim yasaklarını 18.45 itibariyle sona erdirdi ve medya kuruluşlarından seçim sonuçlarının açıklanmasına başlandı.

Son yıllarda bilgisayarlı oy sayım ve tasnif sistemine geçilmesi sebebiyle, eskiden olduğu gibi sabaha kadar sürmeyen oy sayım işlemlerinin erken saatlerde tamamlanması ve gece yarısından önce kesin olmayan sonuçların açıklanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir