Hababam Sınıfı’nın 41. yılı kutlandı

Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan ve 1975 yılında Ertem Eğilmez’in yönetmenliğinde beyaz perdeye yansıyan “Hababam Sınıfı” filminin 41. yıl dönümü, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) ve Arzu Film’in işbirliği ile düzenlenen açık hava arabalı sinema etkinliği ile kutlandı.

Fenerbahçe’deki Dalyan Club’te düzenlenen kutlamaya, serinin 2000′li yıllarda çekilen filmlerin yönetmenliğini yapan Ertem Eğilmez’in oğlu Ferdi Eğilmez, “Postal Rıza” Ercan Gezmiş, “Bacaksız” Tuncay Akça, “Hayta İsmail” Ahmet Arıman’ın yanı sıra ilk filmlerde görüntü asistanlığı ve setin fotoğrafçılığını yapan Güngör Özsoy ile İKOD üyesi 50′ye yakın klasik otomobil sahibi ve aileleri katıldı.

Hababam Sınıfı devam filmlerinin yapımcı yönetmeni Ferdi Eğilmez, “düzenlenen gecede serinin ikinci filminin seyredileceğini belirterek, “Ben 1964 doğumluyum. İlk Hababam çekildiğinde 10 yaşındaydım. Okuldan çıkıp koşa koşa sete giderdim. İlk Hababam Sınıfı filminin çekimleri, kurgusu, müziği ve vizyon bulması toplam 17 gün sürmüştü. Filmin böyle de bir rekoru var.” dedi.

Ahmet Arıman da görüşlerini açıklarken “41 yılın nasıl geçtiğini anlamadık. Biz hala o sınıftaki çocuklarız. Film antika arabalarda izlenecek. Bizler de ihtiyar olarak izleyeceğiz. O günleri hatırlar gibi olduk. ‘Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı’ komik diye geçer ama ben o filmde çok ağlıyorum. O yüzden bizim filmlerimiz duygusal filmler. Halkımız da eski filmleri çok seviyorlar.” diye konuştu.

Oyuncu Tuncay Akça ise ilk Hababam Sınıfı filmlerinde “ufaklık”, yeni Hababam Sınıfı filmlerinde de “Bacaksız Amca”yı oynadığını dile getirerek, “Hababam Sınıfı ile sinemaya girdik. 100′e yakın film çektim hala Hababam Sınıfı’nın ufaklığı olarak halkın karşısına çıkıyorum. Arkadaşlarımla ağabeylerimle bir arada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

Film, Hafize Ana’nın (Adile Naşit) ders aralarında çaldığı orijinal zille başlarken, organizasyona katılan oyuncularla birlikte 41. yıl pastası kesildi. Filmin hayatta olmayan oyuncuları Kemal Sunal, Adile Naşit, Feridun Şavlı, Sıtkı Akçatepe, Cem Gürdap da etkinlikte anıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir