GEZİ OLAYLARI ŞİMDİ AMERİKA'DA - Yükselen TV

GEZİ OLAYLARI ŞİMDİ AMERİKA’DA

Hamdi Genç / yukselentv.com

ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında silahsız siyahi bir gencin altı kurşunla vurularak öldürülmesiyle başlayan olaylar devam ederken, ardından yine Missouri’ye bağlı St Louis kentinde başka bir zenci genç polis tarafından vurularak öldürüldü.

Polis, Ferguson’a yedi kilometre uzaklıktaki St Louis’de, elinde bıçak bulunan zenci gencin bir dükkanı soymaya çalışırken vurulduğunu açıkladı.

23 yaşındaki gencin dükkandan zorla iki enerji içeceği aldıktan sonra dışarı çıktığı ve tekrar dönerek pasta almak istediği sırada polis tarafından yakın mesafeden vurulduğu açıklandı.

Zenci genç Michael Brown’ın vurulduğu anda çevredeki bir apartmanda bulunan bir kadın tarafından çekilen video olayı soruşturan FBI tarafından incelemeye alındı.

amerika-gezide-ozgurlukcu-abd-fergusonda-despot-halka-siddet-uygulaniyor

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ferguson’da basın özgürlüğü konusunda hassas olunması gerektiğini açıklamasının hemen ardından, adeta maksatlı olarak bir gazeteci daha tutuklandı.

Ferguson’da polis, gazetecileri olayların meydana geldiği yerlerden uzak tutmaya çalışırken gazetecilerin kendilerine gösterilen yerlerden ayrılmaları ve istenmeyen görüntüleri çekmeleri halinde gazetecilere şiddet uyguluyor.

ZENCİ GENCE YARGISIZ İNFAZ ÜLKEYİ AYAĞA KALDIRDI

ABD’nin Missouri eyaletinin St. Louis kendinde, silahsız olduğu belirtilen 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown’ın geçtiğimiz günlerde polis tarafından vurularak öldürülmesi ülke genelinde protesto edildi. Polis, göstericilere biber gazı ve sis bombasıyla müdahale etti.

amerika-gezide-ozgurlukcu-abd-fergusonda-despot-halka-siddet-uygulaniyor

Florida, California, Michigan, Maine, Colorado, Vermont ve New York eyaletlerinde yaşayan çok sayıda amerikalı vatandaşı, menfur olayı protesto etmek için bir araya geldi. New York’un Union Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda Amerikalı, Times Meydanı’na kadar yürüyerek siyahi genç Brown’ın öldürülmesine tepki gösterdi. Göstericiler, ellerinde ‘Daha fazla olay istemiyoruz’, ‘Ferguson için barış istiyoruz’, ‘Bütün insanlar için barış istiyoruz’, ‘Michael Brown için barış istiyoruz’, ‘Polis unutma, bizim vergilerimizle maaş alıyorsun’ pankartlarıyla Times Meydanı’na yürüdü. Meydanda oturma eylemi yapan kalabalık grup, uzun süre trafiğin aksamasına sebep oldu. Göstericilerle polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Caddede yürüyerek trafiği durdurmak için harekete geçen protestocular, polis tarafından engellendi. Eylem boyunca, New York polisi çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Protestoya katılan Maggie isimli bir siyahi genç, “Polisin artık bu tarz ölümlerin önüne geçmesini istiyoruz. Benim küçük bir kardeşim var, sırf siyah olduğu için polis tarafından vurulmayacağını nasıl bilebilirim? Çok sayıda ırkçı polislerin olduğunu biliyorum. Bugün onları protesto etmek için burdayız. Artık siyahi vatandaşların öldürülmesini istemiyoruz. Adalet ve barış istiyoruz” şeklinde konuştu.

Protestoya katılanlar ‘Adalet yoksa barış olmaz’, ‘Michael Brown için adalet istiyoruz’, ‘Irkçı polis istemiyoruz’, ‘Bu bir barışcıl protestodur’, ‘Eller yukarı, ateş etme’ şeklinde sloganlar attı. Polis, Ferguson’da, Brown’un öldürülmesini protesto etmek isteyen kalabalığa biber gazı ve sis bombası ile müdahale etti. Protestocular zaman zaman polise molotof bombası attarak, eylemlerine devam ettiler.

amerika-gezide-ozgurlukcu-abd-fergusonda-despot-halka-siddet-uygulaniyor

Times Meydanı’nda kısa bir açıklama yapan grup, daha sonra küçük gruplar halinde sokaklara dağıldı. Kalabalık grup bu arada, New York polisinin önceki gün 180 kiloluk bir adamı gözaltına aldığı sırada boğarak öldürmesi olayını da protesto etti. Amerikan polisi ve sıkıyönetim ilan edilen eyaletlerde ordu birliklerinin halka şiddet uyguladığı, ciddi insan hakları ihlallerinin yaşandığı belirtiliyor. Amerikan polisinin ve ordu birliklerinin halka yoğun şiddet uygulamasına ve olağanüstü insan hakları ihlalleri yapmasına rağmen global dünya medyasının yaşananları nasıl manüple ettiği ve sanki hiç yaşanmamış gibi görmezden geldiği dünya kamuoyunda hayret ve şaşkınlıkla izleniyor. Aynı küresel medya İstanbul’da yaşanan Gezi olayları sırasında polisle göstericiler arasındaki Amerika’dakine nazaran çok daha küçük çaplı çatışmaları sanki iç savaş varmış gibi 5 gün boyunca canlı yayınla izleyicilerine servis etmişti.

 

New York Polis Departmanı’na (NYPD) bağlı çok sayıda ekip, eylemcileri yakından takip ederek, şehir trafiğinin tıkanmasını engelliyor.

Ferguson’da çıkan olaylarda ikisi gazeteci olmak üzere 10 larca eylemci gözaltına alınmıştı. Olayla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, gazetecilerin gözaltına alınmasını sert bir dille eleştirdi. Obama, işini yapmaya çalışan gazetecilerin engellenmemesi gerektiğini ifade ederek, gözaltılara tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir