Gençlerin projelerine GENÇDES desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığının genç sanatçıları destekleyeceği GENÇDES’e başvurular, bugünden itibaren 10 Ekim’e kadar alınacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin kültür ve sanat yaşamında yeni bir destek programı olarak başlayan GENÇDES, gençlerin sanatın çeşitli dallarında geliştirecekleri projelerini hayata geçirmelerini sağlayacak.

Bakanlık GENÇDES kapsamında geleneksel sanatlar, sahne sanatları, plastik sanatlar, edebiyat, müzik ve sinema etkinlik ve projelerinin yanı sıra kısa film, animasyon film, belgesel film, dergi, senaryo, edebi eser ve tiyatro metni yazımıyla bilgisayar oyunlarını da destekleyecek.

Bakanlık, dünya oyun pazarında 3. sırasında yer alan ve 22 milyon kişinin bilgisayar oyunları oynadığı Türkiye’de, çocukların sorumlu bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak içeriğe sahip bilgisayar oyunlarını da desteklemek suretiyle bir ilke imza atacak.

Başvurular, “www.kultur.gov.tr” adresinden 10 Ekim’e kadar devam edecek.

Destekler üç ana başlıkta verilecek

GENÇDES destekleri “Etkinlik ve Proje Desteği”, “Sanatsal Faaliyet Desteği” ile “Eser Üretim Desteği” olarak üç ana başlıkta verilecek.

Etkinlik ve Proje Desteği kapsamında geleneksel sanatlar, sahne sanatları, plastik sanatlar, edebiyat, müzik ve sinema alanlarındaki etkinlik ve projeler için gençlere destek verilirken, gençliğe yönelik projeler için de gerçek ve tüzel kişilerle gençlik topluluklarına destek verilecek.

Gençlerin animasyon film, belgesel film, kısa film, dergi, senaryo, edebi eser ve tiyatro metni yazımı projeleri ise “Sanatsal Faaliyet Desteği” kapsamında desteklenecek. Bakanlık “Eser Üretim Desteği” ile de tarihin önemli şahsiyetleri ve olaylarıyla masal kahramanlarının animasyon ve belgesel filmlere dönüştürülmesi için hazırlanacak projelerle çocukların sorumlu birey olarak yetişmelerini sağlayacak içeriğe sahip bilgisayar oyunları ve animasyon film projelerini destekleyecek.

Etkinlik ve proje desteği kapsamında, destek almaya hak kazanan projelerin 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilmeleri, sanatsal faaliyet ve eser üretim desteği kapsamında destek almaya hak kazanan projelerin ise 2016 yılı içerisinde tamamlanarak Bakanlığa teslim edilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir