Dünyanın ilk otomobili, Fardier

Komik görüntüsüyle, ilgimizi çeken bu araç, 1769 yılında Fransız mühendis ve topçu yüzbaşı Nicolas Joseph Cugnot tarafından yeni icat olarak yapılan “Fardier”…

Dünyanın ilk otomobili Fardier 1769 senesinde Fransız mühendis yüzbaşı Cugnot’un icadıdır. Aslında traktör olarak yapıldı ancak sonradan otomobile dönüştürüldü.

“Fardier”, tarihte kendi kendine hareket edebilen ilk otomobil…

Fransız mühendis ve topçu yüzbaşı Nicolas Joseph Cugnot, Fransız ordusu için yeni icatlar yapmak için çalışmalar yapıyordu. Buhar türbinini geliştirmiş ve 3 tekerlekli bir arabanın önüne kazanı ile birlikte bir buhar makinesi monte ederek ilk motorlu taşıt olarak kabul edilen Fardier otomobili üretmişti.  Aslında ateşli askeri traktör yapmak amacıyla başladığı çalışmaları 1769 yılında tamamlayarak  ”Fardier’i” üretmiştir. Bu makine iki silindirden oluşuyordu . Makinenin krank milinden alınan dönme hareketi bir bisiklet zinciri ile öndeki tekerleği döndürüyordu. Direksiyon tertibatı da aynı şekilde ön tekerleğe kumanda ediyordu. Bu flaş yeni icat ve o günlerin son model arabası, saatte maksimum 5 km hız yapabiliyor ve ancak 15 dakika süreyle hareket edebiliyordu.

Motorlu araçlar tarihindeki ilk trafik kazasını da, at arabaları ve kağnılar arasında oldukça sükseli deneme sürüşleri yaptığı günlerde duvara çarpan,  İlk buharlı araba “Fardier” yapmıştır. Cugnot’un yaptığı bu”İlk model otomobil, Fardier”, halen Paris Sanayi Müzesi’nde sergilenmektedir.

Kaynak : Cihangir Yiğit / hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir