“Dolarları bozdurun, ekonomi düzelsin” uyarısı

Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında değer kaybı devam ediyor. Dolar/TL kuru son olarak 3,59 seviyesini aşarak rekor tazeledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise halka ‘Dolarlarınızı bozdurun, altına, veya Türk Lirası’na çevirin’ çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dolara karşı tarihin en düşük seviyelerinde seyreden lirayı desteklemek için halka döviz bozdurmaları çağrısını yineledi ve faizlerin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan Kayseri’de yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Tankla, tüfekle, helikopterlerle, F-16’lara bizi yıkamayanlar şimdi ekonomik darbeyle nasıl yıkarız, bu yola girdiler. Şimdi ben Kayseri’den tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Yastık altında dövizi olan kardeşlerim doları, avrosu olanlar diyorum ki bu paraları altına ve Türk Lirası’na yatırın…Döndürün Türk Lirası’na. Milliyiz, yerliyiz biz. Bizim Türk Liramız bereketlidir. Karşılıksız para basıyorlar, biz karşılıksız para basmıyoruz. Onun için benim milletim şurada hemen 3-4 gün içerisinde yastığının altında ne var ne yok Türk Lirası’na çevirmeye başladı.”

Erdoğan ayrıca faizlerin düşürülmesi gerektiğini söylerken “Faiz oranlarını düşürmemiz lazım. Biz faizde 4,6’ya kadar düşmüştük gezi olaylarını patlattılar.”

Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde de aynı çağrıyı yapmış, yatırımları ve ekonomik büyümeyi desteklemek için faizlerin düşürülmesini istemişti. Erdoğan’ın geçen günkü açıklamaları öncesinde 3.50’nin altında olan dolar/TL fiyatı, açıklama sonrasında yeni tarihi zirve yaparak 3.5180’e yükselmiş, daha sonra 3.58’in de üzerine çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Döviz meselesi çıkardılar dolar şöyle oldu böyle oldu. Yastığının altında doları olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün. Gelsin parasını TL’ye dönüştürsün. Bu adımı attığımız sürece birilerinin oyunu da bozulacaktır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir