Dolar fiyatlarında son durum ne yönde?

Haftanın ilk işlem günününde piyasalar sakin bir günü geride bırakıyor. Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan aşırı dalgalanmalar ile baş rolü kimselere bırakmayan USD/TL paritesine bakalım. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda yaşanan yoğun gündem ve siyasi gerilimler ile volatilitesi artan parite doların tarihi rekorlar kırmasına sebep olmuştu. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “dolar bozdurun” çağrısı sonrasında, vatandaşların kuyruğa girerek dolar bozdurması neticesinde dolar kurunda gevşeme eğilimleri yaşanmıştı. Dolar fiyatlarında son durum ne yönde? Yurt içinde Kurban Bayramı sebebiyle piyasalar kapalı olması sebebiyle TL kanadında volatilite oldukça az.

Şu anda haftayı 6.01 TL seviyelerinde kapayan Dolar kuru paritesi yeni haftaya 5.97 TL seviyelerinde başlangıç yaptı.

Gün içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşayan dolar kuru 6.16 seviyelerini gördü. Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta Katar Lideri El-Sani ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Baştepe’de görüşme gerçekleştirmişti.

Bu görüşme sonrasında yapılan açıklamada ise Katar’ın Türkiye’ye doğrudan 15 Milyar dolarlık yatırım yapacağı açıklanmıştı. Bu açıklama piyasalar tarafından olumlu karşılandı ve Dolar / Türk Lirası paritesinde aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına ve doların fiyatının düşmesine sebep oldu.

Bugün ise bu konuyla ilgili ilk adımlar atıldı ve Doha’da gerçekleşen bir tören sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında Swap anlaşması imzalandı.Bu anlaşmaya göre iki ülke arasında yerel para birimleri üzerinden ticaret yapılması kolaylaştırılacak, finansal istikrarın desteklenmesi hedeflenecek ve ülke rezervlerinin güçlendirilmesine katkılar sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir