Darbeye karşı demokrasi nöbetleri dönemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, “(FETÖ/PDY) tarafından girişilen darbe tehdidi henüz geçmemiştir ve vatandaşlarımız geceleri sokakları doldurmak suretiyle darbeye geçit vermesinler” yönündeki çağrılarının ardından vatandaşlar geceleri de meydanları doldurdu.

Yurt genelinde vatandaşlar, bir grup asker tarafından yapılan darbe girişimine tepki göstermek için ellerinde Türk bayraklarıyla farklı şehirlerdeki meydanları doldurdu.

Darbe girişiminin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Milletime çağrı yapıyorum, meydanlara gelin, meydanlarda bunlara en güzel cevabı verelim. Bu darbe girişiminin başarılı olacağına inanmıyorum. Tarih boyunca darbecilerin hiçbiri başarılı olamamıştır.” çağrısı üzerine meydanlara çıkan vatandaşlar, Cumartesi ve Pazar günü olduğu gibi Pazartesi günü de akşam saatlerinden itibaren alanlara toplandı ve geceleri sabaha kadar süren bir “Demokrasi nöbeti” geleneği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına uyan her yaştan binlerce vatandaş, cuma gününden bu yana gece sabaha kadar “Demokrasi nöbeti” bekledikleri meydanlarda, demokrasiye ve milli iradeye ve halkın demokratik kazanımlarına sahip çıktıklarını gösterdi. Ankara’da Kızılay, İstanbul’da Taksim meydanları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konutunun bulunduğu Üsküdar Kısıklı’da her yaştan vatandaşlar, “demokrasi nöbeti”ni sürdürdü.

Meydanlarda, “Darbelere karşı direneceğiz”, “Dik dur eğilme, bu millet seninle”, “Recep Tayyip Erdoğan” ve ”Darbeye hayır” sloganları öne çıktı.

İstanbul’da toplanan taraftar grupları, Demokrasi için yürüdü

Beyoğlu’nda Tünel önünde toplanarak sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı’na yürüyen çok sayıda taraftar, darbe girişimine tepki gösterdi. Taksim’de düzenlenen yürüyüşe, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un yanı sıra, birçok takımın taraftarları da katıldı. Takımlarının formalarıyla alana gelen taraftarlar, “Darbeye karşı omuz omuza”, “Vatan sana canım feda”, “Bu vatan düşmez”, “Hep beraber Türkiye” ve “Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde sloganlar attılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir