Barış Pınarı Harekatında hedefler vuruluyor

Barış Pınarı Harekatı‘nda en son gelişmeler, son dakika gelişmeleri… Türkiye, PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı dün saat 16.00’da Barış Pınarı harekatını başlattı. Suriye harekatı, Barış Pınarı Harekatı kapsamında ilk olarak savaş uçakları ve fırtına obüs toplar, terör örgütü PKK/YPG’nin Tel Abyad ve Resulayn’ın 30 km içerisindeki hedeflerini vurdu. Ardından Barış Pınarı harekatı kara operasyonu başladı. Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı kara unsurları ve Komandolarımız Fırat’ın Doğusu’nda iç bölgelere doğru ilerliyor. Barış Pınarı harekatı ilk görüntüler paylaşıldı. Barış Pınarı Harekatında hedefler vuruluyor . İşte Barış Pınarı harekatında adım adım son durum…

Suriye’de terör örgütü PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin kontrolünde yer alan Fırat’ın doğusuna yapılan askeri operasyon olarak nitelendirilen Barış Pınarı Harekatı başladı. Fırat’ın doğusunda hareketli dakikalar yaşanmaya devam ediyor.

Başkan Erdoğan Barış Pınarı Harekatı açıklamasında şunları kaydetti: “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştır.”

Peki Barış Pınarı Harekatı nedir, neleri kapsıyor?

BARIŞ PINARI HAREKATI BAŞLADI! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BARIŞ PINARI AÇIKLAMASI!

Erdoğan şunları kaydetti:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştır. Amacımız, güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan’ın Barış Pınarı Harekatı açıklamasını yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

İşte adım adım Barış Pınarı Harekatı’nda yaşananlar:

Barış Pınarı Harekatı kapsamında ilk olarak savaş uçakları ve fırtına obüs toplar, terör örgütü PKK/YPG’nin Tel Abyad ve Resulayn’ın 30 km içerisindeki hedeflerini vurdu. Ardından Barış Pınarı harekatı kara operasyonu başladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı kara unsurları ve Komandolarımız Fırat’ın Doğusu’nda iç bölgelere doğru ilerliyor.

Barış Pınarı Harekatı kapsamında PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait hedeflerin vurulduğu Rasulayn’da aşiretler, bölgeyi işgal eden YPG/PKK örgütü ile çatışıyor. PKK/YPG ile çatışan çok sayıda Suriyeli aşiret, Türk güvenlik makamlarıyla temasa geçerek Türkiye’den destek istedi.

Suriye Milli Ordusu Fırat nehrinin doğusuna girdi

Suriyeli Muhalif savaşçılardan oluşan Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekatı’na destek vermek amacıyla Fırat nehrinin doğusundaki topraklara girdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca havadan ve karadan başarıyla sürdürüldü. Belirlenen hedefler ele geçirildi. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor.”

Barış Pınarı Harekatı kapsamında: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Mardin’in Suriye sınırında bulunan Kamışlı bölgesinde 5 YPG-PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

TSK ve Suriye milli ordusu Resulayn’da iki köyde kontrolü sağladığı bildirildi.

Canlı yayında Barış Pınarı Harekatı görüntülerini İHA ajanısı desteğiyle yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz

Barış Pınarı harekatında komandolarımız ve Suriye Milli Ordusu Fıratın Doğusu’nda ilerleyişini sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri kara unsurları tarafından dün akşam saatlerinden itibaren Tel Abyad’daki terör hedefleri yoğun topçu ateşiyle vuruldu. Gece yarısına kadar devam eden Fırtına obüs ve tank atışları, gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Harekat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri, gece boyunca farklı bölgelerden Tel Abyad tarafına geçiş yaptı. Sabah saatlerine kadar Tel Abyad ve çevresinde herhangi bir çatışma sesi duyulmadı. Gün ışıdıktan sonra Suriye’nin kuzeyindeki hedeflere atışlar yeniden başladı. Operasyon başlamadan önce sınıra yakın bölgelerdeki terör örgütü mevzilerinde görüntülenen örgüt mensuplarının, sabah saatlerinde mevzilerde olmadığı, kaçarak daha iç bölgelere gittikleri görüldü.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, devam eden harekat ilgili olarak şunları kaydetti:

“Terör örgütlerinin yuvalanmaya çalıştığı sınır ötesinde Barış Pınarı Harekatı planlandığı şekilde devam ediyor. Operasyonda ordumuz teröristlerle mücadelesini başarıyla sürdürürken önceliği sivil halkın zarar görmemesidir.”

Suriye’de Türkiye tarafından düzenlenen Barış Pınarı Harekatı görüntülerini yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz

YABANCI BASINDA BARIŞ PINARI HAREKATI YANKILARI

Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili olarak İngiliz basınında birinci haber olarak çıkan analiz ve haberlerde, operasyonun çok büyük boyutlu olması halinde, Türkiye’nin ciddi askeri ve ekonomik risklerle karşı karşıya kalabileceği yorumları yapıldı. Guardian yazarlarından Simon Tisdall, harekâtı “Erdoğan’ın en büyük kumarı” olarak tanımlarken, Times Ortadoğu muhabiri Richard Spencer, Türk ordusunun sonu görünmeyen bir çatışmaya çekilebileceği iddialarını yorumuna taşıdı.

Guardian gazetesi dış politika yazarı Simon Tisdall, “Suriye Harekatı Erdoğan’ın en büyük kumarı olabilir” başlıklı yazısında, Suriye Harekatını başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, şimdi bazı zor kararlarla karşı karşıya kalabileceği yorumunu yapıyor.

Tisdall’ın yazısından bazı bölümler;

“Şu ana kadar istediğini alan Erdoğan, bazı zor kararlarla karşı karşıya. Ne kadar ileri gidecek? Düşmanı kim? Bu kadar büyük bir operasyon ne kadar sürdürülebilir? Bu, risk almasıyla bilinen siyasetçinin şu ana kadarki en büyük kumarı olabilir.”

“Erdoğan’ın aylardır Kürt terörislerin de içinde yer aldığı  PKK/YPG örgütünün sebep olduğu terör tehdidini yok etmek üzere yapmak istediğini söylediği harekat, birdenbire IŞİD’i hedef alan bir ‘barış operasyonuna’ dönüştü. Erdoğan’ın sağ kolu İbrahim Kalın, CNN’e YPG ile ilgili yaptığı açıklamada ‘Bu Kürtlere karşı bir hareket değil. Türkiye’nin Kürtlerle ilgili bir sorunu yok. Biz Kürt halkını da öldürüp, onlara zulmeden bir bir terör örgütüyle savaşıyoruz’ dedi.”

Barış Pınarı Harekatı nedir, nereye yapılıyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Barış Pınarı Harekatı 2019 açıklaması! Operasyon başladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dakika açıklamasına göre: Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı duyuruldu. Türkiye’den ve Dünyadan milyonlarca kişinin merakla takip ettiği Fırat’ın doğusuna yönelik olarak başlayan harekat, Barış Pınarı olarak adlandırıldı.

Fırat’ın doğusunda hareketli dakikalar yaşanmaya devam ediyor. Başkan Erdoğan tarafından en son yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştır. Amacımız, güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir