Bangladeş’e sığınan Arakanlı sayısı süratle artıyor

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar’daki Müslüman Arakan halkına karşı işlenen devlet destekli terörist saldırılardan kaçarak Bangladeş’teki kamplara sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 800 bine ulaştığını açıkladı.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde yaptığı basın toplantısında, 25 Ağustos tarihinden bu yana Myanmar ordusu ve fanatik Budistlerin yaptığı terörist saldırılardan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 589 bin olduğunu ve bu sığınmacıların zorlu şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

Myanmar sınırının Bangladeş tarafındaki Anjuman Para köyünde sıkışıp kalan 7 bin sığınmacının dün Bangladeş ordusu tarafından Ukhiya ve Teknaf’daki geçici kamplara yerleştirildiğini vurgulayan Millman, bölgede “hayat kurtaran” insani yardımlara devam ettiklerine işaret etti.

Son yıllardaki “En büyük sığınmacı krizi”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Duniya Aslam Khan da basın toplantısında, “Son yıllardaki en büyük sığınmacı krizi ile karşı karşıyayız.” yorumunu yaptı.

 

Birleşmiş Milletler, Arakanlı Müslümanların asgari insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 434 milyon dolarlık acil yardım fonuna ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir