AYNEL-ARAP’TA ÇATIŞMALAR ALEVLENDİ

Halep’e bağlı Ayn el Arap ilçesinde, IŞİD terör örgütü ile bölgedeki Kürt gruplar arasında süren çatışmalar şiddetlenerek sürüyor.

Çatışmalar esnasında, Kobani kent merkezine sürekli havan topları isabet ediyor. Patlama sesleri Suruç ilçesinden duyulurken Kobani kent merkezinden dumanlar yükseldiği çıplak gözle, herhangi bir dürbün dahi kullanmaya gerek kalmadan izlenebiliyor. Patlamaların ardından Kobani’de yaşayanlar araçlarıyla kaçarak Türkiye sınır hattına kafileler halinde gelirken,  Mürşitpınar Sınır Kapısı’na çok sayıda ambulans sevk edildiği görüldü. Türkiye topraklarında bulunan vatandaşlarımızın ve yeni gelen sığınmacıların, sınır hattındaki tepelere kalabalıklar halinde oturup adeta tribünden maç izler gibi karşı tarafta yaşanan ağır silahların kullanıldığı savaşı izlemeleri, tv ekranlarında durumu izleyenler tarafından tuhaf karşılandı ve büyük bir tedbirsizlik olarak değerlendirildi. Zira, zaman zaman havan topu mermileri ve diğer silahlardan çıkan mermiler Türkiye sınırları içersinde yer alan köy ve kasabalara isabet etmeye devam ediyor.

30’DAN FAZLA MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Bu arada, Irak’ın faklı bölgelerinde IŞİD’e yönelik operasyonlarda 30 militanın öldürüldüğü açıklandı.

Salahaddin Emniyet Müdürü Tümgeneral Hamad en-Namis, IŞİD’in, el-İshaki bölgesine düzenlediği saldırılara askerlerin karşılık verdiğini, çatışmalarda ise 20 militanın öldürüldüğünü kaydetti. Diyala’da Operasyon Sorumlusu Korgeneral Abdulemir ez-Zeydi de roketlerle düzenlenen saldırılarda 10 militanın öldürüldüğünü, IŞİD örgütüne ait 9 aracın da imha edildiğini açıkladı. Zeydi, IŞİD’in kontrolündeki bölgeleri ele geçirene kadar operasyonların devam edeceğini sözlerine ekledi.

Irak’ın çeşitli bölgelerinde üç aydan bu yana kontrolü elinde bulunduran IŞİD, 2 ay önce kurdukları devleti “hilafet devleti” ilan etmişti. IŞİD hilafet devleti ilan ettiğini açıklarken ve Halife olarak da Yusuf El-Kardavi’yi seçtiklerini ilan etmişti. Son dönemin en önemli din alimlerinden biri olan Yusuf El-Kardavi ise yaptığı açıklamada, gerekli şartların oluşmadığını ve kendisinin halife seçilmesinin bir anlamı olmadığını ifade ederek bu teklifi geri çevirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir