Afrin Şehitlerini, ebedi makamlarına 10 binler uğurladı

Suriye’nin Afrin bölgesindeki PKK/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere teröristlere yönelik sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan 8 Mehmetçiği son yolculuğuna uğurlarken cenaze namazlarına on binlerce kişi katıldı.

Zeytin Dalı Harekatı’nda Perşembe günü Afrin’in kuzeybatısında yer alan 1083 rakımlı tepede teröristlerin sızma girişimi esnasında çıkan çatışmalarda şehit olan 8 askerimiz son yolculuklarına uğurlandı.

Afrin’de şehit düşen askerlerin cenazeleri, morgdan alındıktan sonra helallik için baba evine getirildi. Cenaze evleri önünde toplanan 1000 lerce kişi cenazeleri ellerindeki Türk Bayrakları ile ve “Şehitler ölmez, Vatan bölümez” sloganları ve tekbirlerle karşıladı.

Şehitlerimiz için farklı illerde kılınan Cenaze namazlarına 10 binlerce vatandaş katıldı. Cenaze konvoylarına Şehitler ölmez, Vatan bölünmez” sloganları ve tekbirlerle eşlik eden vatandaşlar, Şehitleri ebedi makamlarına dualarla uğurladı.

Şehit cenaze törenlerinde, Devlet yöneticileri ve askeri erkan da tam kadro yer aldı ve şehit yakınlarına taziyelerini sunup kendilerini teselli etmeye çalıştıkları gözlendi.

 

Şehitleri, Ebedi makamına 10 binlerce vatandaş gözyaşları içerisinde uğurladı.

Şehit yakınları, cenaze törenlerinde duygu dolu anlar yaşadı.

Şehitleri ebedi makama uğurlama törenlerine on binlerce vatandaş katıldı. Yoğun kalabalık nedeniyle Cenazeler ancak parmak uçlarında taşınabildi. Pek çok vatandaşın Şehit cenazelerine dokunabilmesi bile mümkün olmadı.

Şehit cenazelerinde Şehit yakınlarının yanında, Üst düzey Devlet adamları da yer aldı.

Şehit cenazeleri askeri törenlerde görevli askeri personel tarafından taşındı

Şehit cenaze törenlerinde vatandaşlar tarafından devasa bayraklar da taşındı.

Şehit cenazesinde, babasına ve eşine veda eden şehit çocuklarının ve şehit eşlerinin görüntüleri herkese yoğun duygular yaşattı.

***

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de gerçekleştirilen operasyonlar esnasında 8 askerin şehit olduğunu ve 13 askerin de yaralandığını bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre, Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütlerinin etkisiz hale getirilmesi amacıyla devam edilen hava ve kara operasyonlarında etkisiz hale getirilen terör örgütü mensuplarının sayısı 2434’e ulaştı.

Şehit Jandarma Astsubay Uğur Palancı

Oğullarının şehit olduğu haberini alan emekli polis memuru baba İhsan Palancı ile anne Yasemin Palancı büyük üzüntü yaşadı. Şehit baba ocağına Türk Bayrağı asılırken, komşuları ve yakınları taziye ziyaretine geldi.

Mardin’in Artuklu ilçesine kayıtlı olan Uğur Palancı’nın üç erkek kardeşin ortancısı ve bekar olduğu öğrenildi.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Burhan Açıkkol
Bekar olan şehit Açıkkol’un geçen hafta çarşamba günü ailesini ziyaret ettikten sonra Afrin’e gitmişti.

Şehidin yakın arkadaşları, Burhan Açıkkol’un Afrin’e gitmeden önce yaptığı konuşmalarında ‘Afrin’e şehit olmaya gidiyorum.’ dediğini söylediler. Odasında ‘Gayret bizden, zafer Allah’tan’ şeklinde yazı bulunduğu öğrenilen şehit Açıkkol’un 1’i kız 4 kardeş oldukları belirtildi.

Şehit Jardarma Uzman Çavuş Arif Demirel

Yakınları, şehit Jandarma Uzman Çavuş Arif Demirel’in geçtiğimiz Eylül ayında Rukiye Çekirdek ile nişanlandığını ve 30 Ağustos 2018 tarihine nikah günü aldıklarını söyledi.

Şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Burhan Açıkkol’un Isparta’daki ailesinin yaşadığı Dibek köyündeki evine Acı haberin ardından Türk Bayrağı asıldı, yakınları ve köylüler taziye ziyaretine geldi.

Şehit Jandarma Astsubay Çavuş Abdullah Taha Koç

Konya Selçuklu ilçesi Kılıçaslan Mahallesinde oturan Koç Ailesi çocuklarının şehadet haberi ile büyük üzüntü yaşadı. Şehit haberini alan yakınlarının akın taziyeye geldiği şehit evinin bulunduğu apartmana Türk Bayrağı asıldı. Bekar olan şehit Koç’un doğum gününün dün olduğu ve 2015 yılında astsubay olarak görevine başladığı öğrenildi.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Recep Çetin

Şehit olan askerlerden Jandarma Uzman Çavuş Recep Çetin’in Eskişehir’de oturan ailesinin oturduğu Şehidin baba evine Şehadet haberinin ardından Türk Bayrağı asıldı, evin önünde ambulans hazır bekletildi. İzmir Bornova Jandarma Komando Tugay Komutanığı’nda görev yapan ve Afrin kırsalında şehit olan Recep Çetin’in bir buçuk aylık bir kızının olduğu belirtildi.

Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Rıdvan Çevik

Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar, şehit Jandarma Uzman Onbaşı Rıdvan Çevik’in Van Yolu Mahallesi’ndeki baba evine, Türk bayraklarının asıldığı eve gelen Kaymakam Yaşar, Şehit Babası Zeynal ve annesi Leyla Çevik’le görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

Çok sayıda vatandaş da geç saatlere rağmen şehit evi önünde toplanarak aileye ve yakanlarını teselli etmeye çalıştı.

Afrin’de şehit düşen 3 kardeşin ikincisi olan 26 yaşındaki Jandarma Uzman Onbaşı Rıdvan Çevik’in kısa bir süre önce nişanlandığı ve evlilik hazırlıkları yaptığı açıklandı.

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Dinek

Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Dinek’in, Aydın’ın Nazilli ilçesinde oturan ailesi şehadet haberinin ardından büyük üzüntü yaşarken, şehidin baba ocağına Türk Bayrağı asıldı. Aileye yakınları ve komşuları taziye ziyaretine gitti.

AA, DHA

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir