ABD tarihindeki en kanlı silahlı saldırı

Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir silahlı katliam saldırısı daha yaşandı; Las Vegas şehrini adeta kana bulayan kişinin kimliği açıklandı: Eski bir kumarbaz: Stephen Paddock… Kimilerine göre profesyonel kumarbazdı, bazılarına göre ise tuhaftı, bazı kişiler ise onun sessiz ve içine kapanık biri olduğunu söylüyorlardı. Aslında mütevazı bir hayat sürdüğü dikkat çeken katil zanlısının bir milyoner olduğu da son olaydan sonra ortaya çıkan gerçeklerden biri…

binlerce kişinin üzerine ateş açan veya açtığı iddia edilen kişinin nasıl bir psikoloji ile böyle büyük bir olayı gerçekleştirdiği kamuoyunu meşgul eden sorulardan biri, bu olay çerçevesinde… İlginç olan bir konu da ABD’de gerçekleşen böylesine büyük bir saldırının ardından katil zanlısı olarak açıklanan kişi de diğer bir çok benzeri olayda olduğu gibi bir daha konuşamayacak şekilde öldü veya öldürüldü. Sağ olarak yakalanabilseydi, belki de olayın gerçek planlayıcıları ve azmettiricileri var ise onları açıklayabilecekti.

ABD’nin Nevada eyaletindeki Las Vegas şehrinde düzenlenen bir konser esnasında konseri izleyen kalabalığın üzerine rastgele ateş açılarak gerçekleştirilen silahlı saldırı silahlı saldırı sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. 64 yaşındaki katil zanlısı, ABD’li Stephen Paddock intihar ettiği açılandı, polis tarafından. Zanlının bölgede yaşayan biri olduğu vurgulanırken saldırıyı yalnız başına gerçekleştirdiği ve bir terör bağlantısı olmadığı iddia edilirken, saldırıyı DEAŞ örgütü üstlendi. Polis soruşturma kapsamında saldırganla birlikte hareket ettiği düşünülen bir kadını arıyor. Las Vegas polisi, saldırıda en az 59 kişinin hayatını kaybettiğini, 527 kişinin de yaralandığı açıkladı.

Dünya medyasının geniş yer ayırdığı Saldırı ünlü Mandalay Bay Hotel’in casinosunun yakınlarındaki bir müzik festivalinde gerçekleşti. Muhtelif açıklamaların yapıldığı saldırganın akıbeti konusunda, ikinci bir iddia, Saldırgan polis tarafından etkisiz hale getirildiği yönünde…

Saldırganın olay esnasında kalmakta olduğu otel odasında 16 otomatik tüfek bulunduğunu söyleyen Las Vegas Şerifi Joe Lombardo, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) gün içinde saldırgan Stephen Paddock’un evine girdiğini bildirdi. Şerif, evdeki aramalarda 18 silah ve binlerce merminin yanı sıra saldırganın aracında amonyum nitrat bulunduğunu açıkladı.

Polis yetkilileri, insanların saldırının gerçekleştiği bölgeden uzak durması gerektiği yönünde uyarıda bulundu. Bölgede bulunan kişilerden olaya dair görüntülerle sosyal medya paylaşımı yapmamalarını talep etti.

ABD Başkanı Trump da saldırının ardından bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Yaşanan saldırıyı görgü tanıklarından biri şöyle anlattı. “Önce polislerin koşuşunu gördük. 31. Kata asansörle çıkıp iniyor ve sürekli koşuşturuyorlardı. Bize önce alandan çıkmamızı ardından içeri girmemizi söylediler. Saldırganın biriyle polisler çatışıyordu. Bir polis etrafa sürekli bağırıyordu. Daha sonra burası güvenli diye buraya gelmemizi söylediler. Saldırganı görmedik fakat otomatik silah sesleri duyduk.” dedi.

T.C Dışişleri Bakanlığı’ndan saldırı ile ilgili bir açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“ABD’nin Las Vegas şehrinde bir otelde düzenlenen açık hava konseri sırasında gerçekleştirilen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan silahlı saldırıdan büyük üzüntü duyduk. Olayla ilgili gelişmeler tarafımızdan izlenmekte; ölü ve yaralılar arasında vatandaşlarımız olup olmadığı Los Angeles Başkonsolosluğumuzca yerel güvenlik makamları ve hastaneler nezdinde araştırılmaktadır. Bu menfur saldırıyı kınıyor, ABD halkının acısını paylaşıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da saldırıyı kınadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “ABD’nin Las Vegas şehrinde yaşanan terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması temennisiyle, saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri başta olmak üzere tüm ABD halkına Türk Milleti adına başsağlığı diliyorum” mesajını yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir