ABD ESAD’I ISKALADI, IŞİD’İ VURUYOR

Hızır İlyas / yukselentv.com

—-

ABD IŞİD hedeflerine bomba yağdırmaya devam ediyor. ABD IŞİD’in kontrolündeki Suriye’nin Telabyad kentini bombaladı. Telabyad’da bir çok nokta vurulurken, savaş uçaklarının hareketliliği ve patlama sesleri, sınırın Türkiye tarafında zaman zaman endişeye neden oluyor. IŞİD’in Kobani’ye saldırısının 45. gününde çatışmalar her geçen gün şiddetini artırıyor. YPG güçleri ile IŞİD arasında devam eden çatışmalarda, koalisyon güçleri kenti havada bombalandırmaya devam ediyor.

Çok sayıda savaş uçakları havada keşif uçuşu yaptıktan sonra kentin orta bölgesinde bulanan IŞİD’e ait mevziler bombalandı. Bombalamanın etkisiyle Kobani kenti dumanlara büründü. Kobani kentinde şiddetli çatışmalar devam ederken, ABD ve koalisyon güçlerine ait uçakların kentin doğu bölgesine yoğun hava saldırısı yaptıkları görüldü.

Siyasi çevrelerde yapılan yorumlara göre; uzun zamandır Esad’ı halkına soykırım boyutunda katliam yapmaması konusunda uyaran ve “askeri müdahale masada” uyarıları ile tehdit eden ABD’nin Esad’a bağlı askeri birlikleri ve hedefleri vurması bekleniyordu. Dünya kamuoyunun bu yöndeki kuvvetli beklentileri boşa çıktı ve ABD, IŞİD hedeflerini vurdu.

Aynı çevrelerdeki yorumlarda, aslında Suriye’deki tüm sorunların, katliamların ve IŞİD’in ortaya çıkmasının birinci sebebi halkına yaptığı katliamlarla Esad resimi olarak değerlendirilirken, ikinci sebep olarak da Esed’in katliam ve vahşetine zamanında müdahale etmeyerek yüzbinlerce insanın vahşi bir şekilde öldürülmesine seyirci kalan ABD olduğu ifade ediliyor. ABD’nin Esad’ın Suriye halkına yönelik yaptığı sınır tanımaz vahşi katliamlara karşı şu ana kadar tek kurşun atmadığı, buna karşılık Esad’ın onda biri kadar insan öldürmemiş olan IŞİD hedeflerine binlerce ton bomba yağdırdığı ifade ediliyor. ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri arasında çıkar paylaşımı konusunda anlaşmazlık olması ve çıkar çatışmaları yüzünden Suriye’deki sorunun ana kaynağı Esed rejimine askeri müdahale dahil uygun bir yöntemle zamanında etkili bir müdahalede bulunmamasının hayati bir hata olduğu konuşuluyor siyasi çevrelerde. ABD’nin zamanında Esed rejimine müdahale etmeyip şimdi savaşın bir
sonucu olarak ortaya çıkan IŞİD’i vurmak suretiyle: hastanın ayağındaki yaraya zamanında ilaçla müdahale etmeyip yaranın kangren olmasını bekledikten sonra morfinsiz olarak ayağı baltayla kesip daha büyük operasyon yaptığı için daha fazla çıkar sağlamaya çalışan doktor görüntüsü sergilediği de ifade ediliyor siyasi çevrelerde…

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, Amerikan ordusunun IŞİD hedeflerine yönelik hava
saldırılarına devam ettiği bildirildi. Örgütün Suriye’deki hedeflerine F35 savaş uçakları ve insansız saldırı uçaklarıyla
IŞİD hedeflerine Amerikan ordusuna ait saldırı uçaklarıyla 18 hava saldırısı düzenlendiği duyuruldu. Suriye’deki hedeflere yönelik hava saldırılarının Suudi arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin katılımıyla yapıldığı kaydedildi. Suriye’de, IŞİD’e ait bir aracın imha edildiği, yine Kobani yakınlarında örgüte ait bazı binalara ve örgütün komuta kontrol tesisine hasar verildiği kaydedildi. IŞİD ve YPG arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Kobani yakınlarında IŞİD’e ait bir binanın ve iki silahlı aracın imha edildiği ifade edildi.

Rakka yakınlarında ise örgüt kontrolündeki bir hava alanına, örgütün karargahına ve eğitim kampına hasar verildiği bilgisi paylaşıldı. Açıklamada uçakların operasyonların ardından bölgelerden güvenli biçimde ayrıldığı belirtildi.

Irak’ta da Erbil’in güneybatısında gerçekleştirilen üç saldırıda dört IŞİD silahlı aracının ve bir muharebe mevzisinin kullanılmaz hale getirildiği belirtildi. AA muhabirinin Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Tel Abyad’taki IŞİD’in denetiminde olan eski emniyet binası, plastik fabrikası, bir petrol rafinesi ile “Zarkavi askeri eğitim kampı”nı bombaladı.

Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait uçakların da katılımıyla ABD, 23 Eylül’de Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları başlatmıştı.
ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD (IRAK – ŞAM İSLAM DEVLETİ) hedeflerine yaptığı hava saldırılarında çok sayıda hedef vurulurken, yüzlerce IŞİD militanı da öldürüldü. Yapılan saldırılara karşılık IŞİD militanlarının ABD başta olmak üzere koalisyon içerisinde yer alan ve saldırılara katılan ülkelere yönelik misillemede bulunmasından endişe ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir