ovit-tuneli-acildi

138 yıllık hayaldi: Ovit Tüneli hizmete açıldı

“Ovit geçidi sıradan bir tünel değil”

Türkiye’nin 138 yıllık bir hayali gerçek oldu: Ovit Tüneli hizmete açıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1880 Kalkınma Planı’nda yer alan Ovit Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

Allah’ın yardımı, milletin desteği ile bugün Türkiye için önemli bir eseri daha hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, “Ovit Dağı’nın zorluğunu Rize ve Erzurum halkı gayet iyi bilir öyle mi? İyi bilir miyiz? Kışın tüm uğraşlara rağmen aylarca buralar trafiğe kapalı mıydı? Şimdi bundan sonra bir gidiş, bir geliş ve bu tünelin uzunluğu ne kadar? 14 kilometre bu tünelin uzunluğu. Ovit geçidi herhangi bir tünel değil, aynı zamanda bu geçit Avrupa ve Orta Asya’ya açılan Kafkas’ya koridoru üzerinde bulunması sebebiyle stratejik öneme sahip.” diye konuştu.

“1880’den beri bu proje hep konuşulmuştur ama yapılamamıştır”

Türkiye’nin kuzey güney ulaşım hattının da başlangıç noktasında bulunun Ovit geçidini bu tünel yapılmadan önce ancak 11 kilometre Ovit dağına tırmanıp sonra da 10 kilometre inerek geçmenin mümkün olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kendisi zaten zorlu olan bu güzergah kışın aşılmaz hale gelmişti. Biz bu projeye ilk başladığımızda bazıları ne diyordu ‘hayal, burayı yapamazlar.’ Yaptık mı, bitirdik mi? Çünkü 1880’den beri bu proje hep konuşulmuştur ama yapılamamıştır.

“2012 yılında başladığımız Ovit Tüneli’ni işte bugün sizlerin emrine sunuyoruz. Tünelin hizmete girmesiyle bu yıl inşallah nasıl ki hiçbir sıkıntı yaşamadıysak, yol da 4 kilometre ne oluyor? Kısalıyor.

Karadeniz limanlarına ulaşım kolaylaşacağı için bölgenin ticaret trafiğinde gözle görülür bir artış olacak. Bu açılışı Türkiye’nin seçim arifesinde olduğu bir zamanda yapıyoruz. 24 Haziran’da seçim var mı? Var. Ovit Tüneli’nin inşa hikayesi ile ülkemizin kalkınma hikayesi aynıdır.”
***

Karadeniz bölgesinde yer alan şehirleri, İç Anadolu bölgesinde yer alan şehir ve yerleşim merkezlerine bağlamasının ve Türkiye’nin güney bölgelerini Karadeniz’e ve Kafkasya’ya kesintisiz ulaşımını sağlamasının yanında, Türkiye’nin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlaması açısından da Ovit tüneli önemli bir proje olarak değerlendiriliyor.There are no comments

Add yours